Dolina Karpia

Ranczo w Dolinie Karpia

„Ranczo w Dolinie Karpia – komfortowy, ciepły dom
w zgodzie z naturą”, to obiekt wyróżniony znakiem
MARKA LOKALNA DOLINY KARPIA.

Nasza oferta, to komfortowy nocleg wraz z dogodnościami w kameralnym, wygodnym domu z klimatem starej wiejskiej zagrody. „Ranczo w Dolinie Karpia – komfortowy ciepły dom w zgodzie z naturą” jest położone w Spytkowicach przy ul. Górki 125, w pięknym zakątku Doliny Karpia – na skraju lasu. Posiadamy trzy przestronne czteroosobowe pokoje z łazienkami oraz udogodnieniami dla rodzin z dziećmi. Atutem miejsca jest czystość powietrza i bliskość natury. Goście mogą w cenie noclegu korzystać z kuchni, parkingu, ogrodu, placu zabaw, miejsca do grilla, miejsca na ognisko. Wyposażenie pokoi jest zbliżone do pokoi w 4-ro gwiazdkowych hotelach. Oferujemy pościel hotelową, ręczniki, wi-fi, w łazienkach suszarki i mydła. Nasz obiekt wyróżnia się atrakcyjnością położenia i dodatkową ofertą zagospodarowania czasu, u nas turysta pozostaje dłużej. Wyróżnia nas dbałość o szczegóły w urządzaniu domu, przyjazne, przytulne wnętrza, szacunek dla środowiska naturalnego oraz zwierząt. Stwarzamy możliwość organizowania konnych wycieczek po Dolinie Karpia w stylu western, spływów kajakowych oraz możliwość zakupu lokalnych produktów Doliny Karpia. Jesteśmy członkiem Ekomuzeum Doliny Karpia – stowarzyszenia ludzi z pasją i ciekawych miejsc naszego regionu.

Położenie naszego gospodarstwa w Spytkowicach, które należą do Doliny Karpia owocuje licznymi atrakcjami w postaci szlaków rowerowych, przebiegających przez pobliski las, ścieżek do nordic walking, ścieżek przyrodniczych m.in. „Górki Bachowskie – Buczyna”. Bliskość stawów RZD w Zatorze – kompleks Spytkowice, obszaru Natura 2000 Dolnej Skawy sprawia, że jest to idealne miejsce dla przyrodników, ornitologów, ludzi kochających naturę. Dolina Karpia, to obfitujący w atrakcje region. W zasięgu ręki mamy kilka rodzinnych parków rozrywki: Energylandia (6km), Zatorland (5,5km), Inwałd Park (21km). Miejsca historyczne jak Muzeum Auschwitz – Birkenau (25km), Kraków (50km), Wadowice (15km) leżą w niedużej odległości o Rancza. Niedaleko stąd do obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Klasztor oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej (27km), Kopalnia Soli w Wieliczce (49km).

Ofertę kierujemy do ludzi ceniących naturę, ciszę i spokój wiejskiego życia. Do rodzin z dziećmi pragnących kontaktu z przyrodą i zamieszkania w wygodnym, kameralnym, o „domowej atmosferze” miejscu, z dala od hoteli, pól namiotowych, domków kempingowych,
gdzie duże skupisko ludzi na małym terenie nie pozwala na wypoczynek. W naszym ogrodzie można wypoczywać, zwolnić tempo (slow life), wsłuchać się w śpiew ptaków, wiosną podziwiać pięknie kwitnące rododendrony. Urządziliśmy też taras w taki sposób, aby goście
mieli wrażenie przebywania w lesie, zaciera się granica między lasem, a ogrodem. Dzieci mają tu placyk zabaw, gdzie pod nadzorem rodziców mogą korzystać z huśtawki, zjeżdżalni, piaskownicy.

Ranczo w Dolinie Karpia, to zagroda, która została wybudowana przez dziadków tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Do tej pory w progu domu zachowaliśmy przybitą przez dziadka Mateusza podkowę, mającą przynosić szczęście domownikom. Dom ten przez ostatnich kilka lat remontowaliśmy i urządzaliśmy realizując naszą pasję do przywracania do życia starych pięknych rzeczy. Staraliśmy się, aby był wygodnie urządzony, ale jednocześnie zachował ducha minionych lat. Wraz z materialnym dziedzictwem, niosę ze sobą bagaż legend, historii i opowieści ściśle związanych z naszym regionem.

Hodujemy dwa konie, które są spełnieniem naszych marzeń z dzieciństwa. Zafascynowany jazdą konną w stylu western i naturalną metodą układania koni, opartą na szacunku dla konia, nie sprawianiu mu bólu, wyszkoliłem nasze konie do jazdy w tym stylu. Posiadamy niezbędny sprzęt jeździecki, w tym wygodne siodła i zaplecze do jazdy konnej. Położenie domu wśród pól na skraju lasu daje możliwości podziwiania walorów przyrodniczych okolicy z grzbietu konia. Zdobyłem uprawnienia Przodownika Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, co daje możliwość prowadzenia wycieczek konnych.

Zagospodarowanie wolnego czasu dzieci i rodziców: „odciąganie od telewizji” poprzez pokazanie piękna przyrody nieznanych zakątków Doliny Karpia, powrót do legendy Dzikiego Zachodu, przygody, leśnych spacerów, zapoznanie z wrażliwymi zwierzętami, jakimi są konie, uwrażliwianie na piękno, zachęcanie do aktywności fizycznej będą odpowiedzią na oczekiwania gości. Aby zapewnić gościom atrakcyjne sposoby spędzania wolnego czasu współpracujemy z firmą „Kajaki na Wiśle”, polecamy też łowiska i produkty regionalne „Skarby Doliny Karpia”, „Pasieka na Zastawiu” oraz innymi podmiotami zrzeszonymi w Ekomuzeum Doliny Karpia.

Ranczo w Dolinie Karpia wyróżnia się estetyką i klimatem oferowanych gościom wnętrz, pięknym ogrodem, w którym można spędzać wolne chwile z najbliższymi. Ogród był nasadzany w taki sposób, aby przez cały sezon można było podziwiać kwiaty, począwszy od forsycji, po milin, którego kwiaty kończą kwitnienie jesienią. Posiadamy kilka wieloletnich okazów roślin, tworzących atmosferę starego ogrodu. Goście mogą tu korzystać z dużego grilla, w formie starej studni, na którym nie zabraknie miejsca nawet dla dużej ilości biesiadników. Regulowany ruszt w pionie i poziomie (mechanizm opracowany przeze mnie) sprawia, że grillowanie jest łatwe i przyjemne. W naszym ogrodzie można nauczyć się rozpoznawania rodzimych gatunków drzew po pniu. Służy do tego „Rozpoznawacz drzew” – interaktywna pomoc edukacyjna, którą skonstruowałem. Zdobytą wiedzę można wykorzystać podczas leśnych spacerów i bez problemów rozróżniać rosnące tam drzewa.

Prowadzimy obiekt noclegowy od 2016r. Cały czas ulepszamy nasze Ranczo, aby dostosować je do potrzeb gości. Podnosimy swoje kompetencje, zdobywamy wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach na temat pakietów turystycznych, sieciowania, gospodarstw agroturystycznych. Uczestniczymy też w wizytach studyjnych w ramach współpracy LGD, jesteśmy ciekawi nowych praktyk, pomysłów w zwiedzanych obiektach. Ciekawe pomysły przenosimy „na nasze podwórko” stale doskonaląc ofertę dla gości. Spotykamy się z uznaniem, o czym świadczą opinie gości: „skrawek raju na ziemi”, „klimatycznie”, „wspaniałe miejsce”, „urokliwe miejsce”…

Zapraszamy
Aneta i Michał Wojtal

Ranczo w Dolinie Karpia
Ul. Górki 125,
34-116 Spytkowice
Tel. 504 298 436, 602 649 669
https://www.facebook.com/ranczowdoliniekarpia/
www.ranczowdoliniekarpia.pl