Blog

Prawdziwy miód – jak rozpoznać? cz.1

prawdziwy miod ramka pszczela

Jak rozpoznać czy miód jest prawdziwy?

Na początek musimy zdefiniować co oznacza sformułowanie „prawdziwy miód”. Jest to produkt przemiany enzymatycznej dokonanej w wolach pszczół robotnic, nektaru kwiatowego lub wydzielin mszyc (miód spadziowy). Nektar kwiatowy zbierany przez pszczoły, bezpośrednio po przyniesieniu do ula ma około 75% wody. Musi być w związku z tym zagęszczony aby nie sfermentował. Robotnice odbierają go od siebie wzajemnie odparowując wodę i dodając enzymy rozkładające cukry. Czynią tak dopóki zawartość wody nie spadnie poniżej 21%, dopiero taki miód jest powlekany w komórce zasklepem woskowym. W tym czasie pod zasklepem wciąż pracują enzymy. Po zasklepieniu przez pszczoły większości miodu pszczelarz odbiera go do wirowania.

Tylko taki produkt możemy nazwać prawdziwym miodem. Czy jednak będziemy go mogli nazwać dobrym? Na pewno jest dobry dopóki nie wtrąci się w ten proces człowiek. Celowo rozróżniam te dwa pojęcia aby zaznaczyć, że prawdziwy miód nie musi być dobry jakościowo jeżeli nie będzie prawidłowo przetwarzany. Poniżej przedstawiam warunki niezbędne do osiągnięcia wysokiej jakości miodu.

  1. Wirujemy tylko dojrzały miód. Ocenę dojrzałości dokonuje się za pomocą refraktometru, który mierzy zawartość wody. Wybierać można miód tylko o zawartości wody w przedziale 14-21%. Warto zauważyć, że w związku z tym ilość miodu w stosunku do nektaru zmniejszy się czterokrotnie! Niedoświadczeni i chciwi pszczelarze zbyt wcześnie zbierają miód i rozlewają taki do słoików. Po pewnym czasie sfermentuje on już w słoiku. Konsument może się ustrzec przed zakupem takiego produktu, zwracając uwagę czy zawartość słoika nie jest zbyt płynna. Jest to jednak trudne do ocenienia dla niedoświadczonego w temacie. Najpewniej jest kupić miód już skrystalizowany, lub częściowo skrystalizowany. Jeżeli do tego czasu nie sfermentuje u pszczelarza to u nas też nie powinien.Jednak pamiętać trzeba o prawidłowym jego przechowywaniu, o czym napiszemy nieco później.
  2. Pogoda na kilka dni przed pobieraniem miodu oraz w trakcie powinna być sucha i słoneczna. Miód jest higroskopijny, czyli pobiera wilgoć z otoczenia. Nawet gdy pomierzona zawartość wody jest odpowiednia, może szybo dojść do zmiany w trakcie procesu wirowania. Konsument nie jest w stanie tego ocenić po produkcie, gdyż zwiększenie zawartości wody jest niewielkie i można je pomierzyć tylko za pomocą specjalistycznego sprzętu(refraktometr). Niestety nawet zawartość wody 25% może już spowodować fermentacje a nie będzie do zauważenia przy zakupie. Uchronić możemy się przed tym, pytając po prostu o warunki przy miodobraniu lub kupując ze sprawdzonych źródeł. W żaden sposób nie sprawdzimy tego na sklepowych półkach.
  3. Wirowanie miodu odbywa się w pomieszczeniu do tego przeznaczonym, spełniającym warunki weterynaryjne oraz na specjalnym sprzęcie kwasoodpornym. Jest to proces niezwykle delikatny i kluczowy dla jakości miodu. Dlatego jest objęty nadzorem państwowym i wymaga uzyskania zezwoleń po spełnieniu warunków określonych ustawą. Pszczelarz ma obowiązek umieścić numer takiego pozwolenia na etykiecie (Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny – WNI) Uwaga !!! Często spotyka się miody,które posiadają etykietę bez takiego numeru, to oznacza że prawdopodobnie miód ten jest sprzedawany nielegalnie i bez nadzoru powiatowego lekarza weterynarii.Pierwszym rodzajem takiego pozwolenia jest Rolniczy Handel Detaliczny. Wymogi tutaj nie są duże, wystarczy że pszczelarz ma certyfikowany sprzęt a na czas miodobrania może wykorzystać jako pomieszczenie np. własna kuchnie.Kolejnym jest Sprzedaż Bezpośrednia. W tym wypadku musi być na stałe wydzielone pomieszczenie spełniające wymogi weterynaryjne, w którym odbywa się proces od wirowania, przez konfekcjonowanie aż do przechowywania. Musi być również sporządzony projekt całego procesu.Najbardziej zaawansowaną formą działalności jest zatwierdzenie zakładu przetwórczego. Przeznaczony dla większych podmiotów. Zezwolenie takie pozwala na produkcje, skupowanie i przetwarzanie miodu własnego oraz od innych pszczelarzy. Mamy tu doczynienia z większa skalą ale zarazem najbardziej rygorystycznymi warunkami.

Kolejne warunki dotyczące jakości oraz sposobów ich kontrolowania przez konsumenta w następnym artykule. Mam nadzieje że powyższe informacje okażą się pomocne przy świątecznych zakupach! Jeżeli macie państwo pytania lub propozycje co do treści zamieszczanych na blogu proszę o pisanie w komentarzach lub na nasz adres biuro@nazastawiu.pl.