Blog

Nie tylko miód…

pylek-kwiatowy-obnoza-pylkowe

Pyłek pszczeli

Jak szybko zwiększyć przyrost masy mięśniowej? Jak uzupełnić brak witamin? Jak zrzucić nadwagę i wyrzeźbić ciało? Jak zamienić zły cholesterol w dobry? Na wszystkie te pytania jest jedna odpowiedź: PYŁEK PSZCZELI.

Właściwie należałoby napisać pyłek kwiatowy gdyż jest on tylko przez pszczoły zbierany. Pszczoły tak jak każdy organizm potrzebują do życia i rozwoju dwóch składników: węglowodanów – te zapewnia miód oraz białka czyli pyłku. Pyłek to naturalne białko roślinne. Pszczoły mając inny układ pokarmowy od ludzi nie potrafią wysyntezować niezbędnych składników i muszą je dostarczać bezpośrednio w pokarmie. Natura zadbała o to aby właśnie pyłek dostarczał w najprostszej formie całej palety niezbędnych do życia składników.

Zawartość białka w pyłku

Badania kliniczne wykazały, ze wysoka zawartość substancji białkowych i witaminowych pomocna jest przy szybkim uzupełnianiu niedoborów. Z tego powodu pyłek polecany jest osobom, które mają nieprawidłowo ustawioną dietę wegetariańską, przeszły bądź są w trakcie kuracji odchudzającej oraz wykonujących intensywny wysiłek fizyczny. Łyżeczka pyłku rozpuszczona w ciepłym płynie, na przykład w osłodzonej miodem herbacie lub wodzie doskonale hamuje głód. Profesjonalni sportowcy stosują suplementacje pyłkiem w celu szybkiej regeneracji oraz w okresach przygotowawczych. Suplementacja w celu zwiększenia przyrostu masy mięśniowej u sportowców pyłkiem pszczelim jest droższa niż innymi białkowymi preparatami. Jednak jest wielokrotnie szybsza i zdrowsza.

Oprócz tego zawarte w pylku: mangan, cynk i selen warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Żelazo, miedź, kobalt i mangan spełniają ważną rolę w leczeniu anemii. Cynk korzystnie wpływa na porost włosów. Spożywanie pyłku wzmacnia organizm wyczerpany po ciężkich długotrwałych chorobach i kuracjach. Dlatego polecany jest na przykład po radioterapii i chemioterapii.

Pomocny jest przy leczeniu chronicznego zapalenia wątroby i dróg żółciowych, miażdżycy oraz różnych zaburzeń metabolicznych, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Pozwala uzupełnić w krótkim czasie braki pierwiastków i witamin.

Zalecany jest także osobom ciężko pracującym, od których wymaga się nieustannej koncentracji i sprawności intelektualnej. Już po kilku minutach od wypicia wzmocnionej pyłkiem kawy lub herbaty odczuwamy przypływ energii.

Ten pszczeli produkt odznacza się ponadto działaniem przeciwbakteryjnym (udowodnione jest jego niszczące działanie na gronkowca złocistego) i grzybobójczym, podobnie jak antybiotyki. Odtruwa równiez organizm z pozostałości, nikotyny i kofeiny oraz leków.

W związku z powyższym kwiatowy pyłek pszczeli poleca sie dla sportowców, ludzi pracujących intensywnie fizycznie, narazonych na stres oraz dla tych z podwyższonym poziomem cholesterolu. W następnym artykule bardziej  szczegółowo opisze w jaki sposób pyłek zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi.