Blog

Świeca z wosku pszczelego a świeca parafinowa – która zdrowsza?

swieczka woskowa wosk pszczela eko

Jakość powietrza a świeca

Niepokojące wyniki badań WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) sprawiają, że zastanawiamy się nad przyczyną złego stanu powietrza w naszym kraju. W okresie grzewczym często przekroczone są normy smogu, więc nie mamy czym oddychać, nie możemy bezpiecznie dla swojego zdrowia spacerować. A czy zastanawiałeś się jak sytuacja wygląda w naszych domach i mieszkaniach? Czy jest lepiej?

Wiele osób, w okresie zimowym często używa świec z parafiny do stworzenia przytulnej atmosfery. Długie wieczory, zapalona świeca, książka i kubek herbaty sprzyjają relaksowi. W takim błogim stanie zapominamy o tym czy taki odpoczynek jest zdrowy. Nie zwracamy uwagi na skład i wpływ świecy na nasz organizm. Jednak, warto zadać sobie pytanie, która świeca jest najlepsza i dlaczego.

Niebezpieczna świeca z parafiny

Świeca parafinowa jest najbardziej popularna a zarazem najtańsza. Zrobiona jest z parafiny, która jest pochodną ropy naftowej. Ta substancja nie jest obojętna dla zdrowia a łącząc ją z barwnikami oraz substancjami zapachowymi powstaje niebezpieczna dla zdrowia mieszanka. W trakcie spalania świec z parafiny uwalniane są toksyczne i rakotwórcze substancje. W niewentylowanych pieszczeniach podczas spalania powstają między innymi toluen, formaldehyd  i benzol. Te związki chemiczne są szkodliwe dla naszego układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, immunologicznego (podczas palenia takich świec często może boleć nas głowa).

Pamiętajcie!!!

Paląc świece parafinowe koniecznie uchyl okno, gdyż opary działają drażniąco na nasz układ oddechowy. Osoby z astmą czy alergią powinny zrezygnować z tych świec, gdyż może to pogorszyć ich stan zdrowia.

Zdrowa, naturalna świeca

Świeca naturalna to świeca wykonana z naturalnych składników np. wosku pszczelego lub wosku roślinnego (sojowego, kokosowego). Oprócz tego, że świeca naturalna jest zdrowsza od tej standardowej  to również wydajniejsza. Dodatkowo, świeca naturalna wypala się czysto i praktycznie nie kopci, czego nie można powiedzieć o świecy z parafiny.

Właściwości świecy pszczelej

  • jonizuje powietrze, rozprasza negatywne pole elektromagnetyczne emitowane przez komputery, telewizory
  • oczyszcza i neutralizuje nieprzyjemne i szkodliwe zapachy
  • rozprowadzają po pomieszczeniu miodowy aromat, który relaksuje i wycisza
  • pomaga w przypadku astmy, zapaleniu zatok oraz w przewlekłym kaszlu

Świeca z wosku pszczelego jest przyjazna dla środowiska i naszego organizmu – jest zdrowa, wolna od toksyn oraz substancji chemicznych. Ponad to jest biodegradowalna.

Pamiętaj!

Jeśli lubisz delikatne światło, które daje paląca się świeczka -wybieraj takie, które nie szkodzą. Świece z wosku pszczelego i sojowego nie emitują trujących  substancji. Jeśli wybierasz świece naturalne w opcji zapachowej pamiętaj, aby w składzie miały olejki eteryczne a nie sztuczne zapachy.