Blog

Jak spożywać miód?

Jak spożywać miód pszczeli

Jak spożywać miód aby nie stracił właściwości?

Miód powstaje z nektaru kwiatów lub spadzi przynoszonej przez pszczoły do ula. Jest on mocno rozcieńczony przez co pszczoły odparowują z niego wodę. Wówczas następuje moment gdzie dostają się do miodu drogocenne enzymy od pszczół.

Enzymy są białkami a więc ulegają ścięciu w temperaturze 42 ⁰C. Mówi nam to, że nie można miodu wlewać do gorącej herbaty. Niestety utarło się w powszechnej świadomości przekonanie, właśnie w ten sposób wspomagać organizm w trakcie przeziębienia. Najciekawsze jest to, że taka gorąca herbata… również pomaga. W trakcie przeziębienia, organizm potrzebuje łatwo przyswajalnej energii, której miód dostarcza niezależnie od temperatury. Dodatkowo olejki eteryczne mocno parujące razem z herbatą dobrze działają na drogi oddechowe. Stąd odczuwamy poprawę. Warto jednak znać mechanizm działania aby prawidłowo stosować miód profilaktycznie. Ponieważ mimo wszystko warto regularnie konsumować ten produkt natury. Dlatego, aby po prostu zmniejszyć ryzyko występowania nie tylko przeziębień ale i innych poważniejszych chorób.

Ten artykuł jest poświęcony stosowaniu miodu a nie jego działaniu wiec nie będę się więcej na ten temat rozpisywał. Jak więc stosować go profilaktycznie? Najprościej jest spożywać małą łyżeczkę codziennie rano. Najlepiej na czczo, bez rozpuszczania w niczym. Można również rozpuścić w szklance wody ale chłodnej. Często słyszymy o letniej wodzie ale to jest pojęcie dosyć mało precyzyjne i można z temperatura łatwo przesadzić. Szczególnie, że ciepło w dotyku odczuwamy dopiero powyżej temperatury ciała wiec łatwo o pomyłkę. Miedzy 36⁰C a 42⁰C granica jest trudna do wyczucia. Pamiętajmy o tym! Warto też zmieniać miody co jakiś czas, spożywając jak najwięcej różnych gatunków. Można je znaleźć tutaj. Świetnym sposobem jest dodanie do miodu porcji pierzgi lub pyłku. W przypadku pyłku kwiatowego musi on jednak poleżeć w miodzie albo wodzie co najmniej trzy godziny. Połączenie pyłku lub pierzgi i miodu jest najlepsze ze względu na zachodzące miedzy nimi zjawisko synergii wzmacniające dodatkowo działanie wszystkich składników.

Podsumowując, kluczowym aspektem przy spożywaniu miodu jest jego prawidłowe przygotowanie. Nie zapominajmy jednak o regularności spożywania. Bo to jest decydujące we wszystkim.