Blog

Ból gardła nam niestraszny!

Niestety zima to trudny czas dla naszego organizmu, który musi walczyć z wirusami i innymi drobnoustrojami. W tym okresie bardzo łatwo złapać przeziębienie. Dlatego co zrobić kiedy dopadnie nas katar, kaszel oraz ból gardła.

Czy są jakieś naturalne sposoby na łagodzenie tych dolegliwości? Oczywiście!!!!

Przede wszystkim, kiedy walczymy z infekcją gardła bardzo ważne jest, aby jak najczęściej wypłukiwać bakterie, ponieważ trzeba się ich pozbywać z organizmu. Jest to metoda bardzo bezpieczna i może być stosowana nawet przez małe dzieci. Dlatego nim sięgniemy po farmaceutki warto sięgnąć po naturalne sposoby. Jedną z „mikstur” do płukania gardła polecam z całego serca. Jest naprawdę genialna! Łagodzi ból gardła, skraca czas leczenia a przy tym jest naprawdę łatwa w przyrządzeniu.

Potrzebujemy:

Płuczemy gardło kilka (3-4) razy dziennie .

Inne pomysły wykorzystania nalewki propolisowej:

  • Na 1 łyżeczkę miodu/cukru wkropić 10 kropli nalewki. Spożywać 3 razy dziennie osłabieniu i przemęczeniu.
  • Napar z rumianku, dodać 2 łyżki miodu, soku z połowy cytryny i 20 k. nalewki. Pić 3 razy dziennie przy przeziębieniu i grypie – ma działanie wzmacniające.
  • Inhalacje na zatkany nos i katar – 30 kropli wlać do miseczki z gorącą wodą, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary

Co to jest propolis???

Propolis to inaczej kit pszczeli. Powstaje z lepkich substancji żywicznych, zbieranych przez pszczoły z pąków drzew i roślin. Służy do uszczelniania i zabezpieczania ula przed rozwojem drobnoustrojów. Jest bardzo złożoną, żywiczną substancją, która składa się z flawonoidów, biopierwiastków (miedź, mangan, cynk, magnez), witamin (z grypy B, E, H, P) związków fenolowych, żywic, olejków oraz substancji lipidowo-woskowych

 

Właściwości propolisu

Propolis działa jak naturalny antybiotyk. Zawiera flanoidy, które pobudzają mechanizmy obronne organizmu oraz kumarynę, substancję przeciwzapalną. Kit pszczeli ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, znieczulające, regenerujące, antywirusowe, antygrzybiczne. Dzięki temu spełnia 2 funkcje: chroni przed drobnoustrojami chorobotwórczymi oraz pobudza naturalny mechanizm obronny organizmu.

Dobra rada
Miód, propolis, pierzga, pyłek, mleczko pszczele zaliczane są do grupy silnych alergenów. Produkty te mogą uczulać. Dlatego przed zastosowaniem sprawdź, czy nie jesteś uczulony. Jeśli po pierwszym zastosowaniu pojawi się wysypka, katar, zaczerwienienie zrezygnuj z dalszego stosowania produktów pszczelich.